Poziom sztucznej inteligencji coraz bardziej nas zadziwia, ale i szokuje. We współczesnym świecie codziennie pokonywana jest kolejna bariera, która oddziela nas od świata inteligentnych maszyn, pomagających nam w codziennym obowiązkach.

 

Jednym z najbardziej zaawansowanych systemów SI jest Watson, zaprojektowany i rozwijany przez przez inżynierów z IBM-a. Już dziś może pochwalić się ogromną wiedzą i umiejętnościami, dzięki czemu potrafi odpowiedzieć na namielże każde pytanie i rozwiązać najtrudniejszy test, a  nawet rozpoznać nasze emocje czy osobowości.

Nad  jeszcze bardziej zaawansowanym systemem pracują Japończycy  z Institute of Informatics. Od czterech lat pracują nad rozwojem ambitnego programu, który nazwany został Todai Robot Project.

 

Kilka dni temu ujawnili światu, że zaprojektowana przez nich sztuczna inteligencja zdała National Center Test for University Admissions, czyli japoński test kwalifikacyjny na uczelnie wyższe.

 

Udało się jej uzyskać aż 511 punktów z 950 możliwych, co jest bardzo dobrym wynikiem, gdyż średnia ilość punktów to 416. Sztuczna inteligencja bez problemu mogłaby rozpocząć studia na większości uniwersytetów, a w tym prestiżowym  Uniwersytecie Tokijski. Komputer  bardzo dobrze poradził sobie z pytaniami z zakresu matematyki, historii natomiast nieco słabiej z dziedziny fizyki. Trzeba nadmienić, że japońscy naukowcy dali sobie 10 lat na skonstruowanie superinteligentnej maszyny, minęły 4 a my już jestem pod dużym wrażeniem. Ciężko sobie wyobrazić co ten komputer będzie potrafił za kolejne 6 lat.