Na lekcji biologii uczono nas, że nasze zwierzęta widzą tylko i wyłącznie na czarno – biało. Czy to jednak prawda? Jak się okazuje, nie do końca. Co prawda nie mają one tak dobrego wzroku jak my, ale widzą te same kolory co ich właściciele. Rzućmy więc okiem na świat widziany z oczu naszych pupili.
Kot ma oczy dookoła głowy
Jak najbardziej to zdanie jest słuszne, gdyż wzrok kota może nie jest zbyt ostry, ale za to te drapieżniki potrafią zobaczyć wszystko o wiele szybciej. Pole widzenia naszych domowych tygrysów wynosi aż 200 stopni, pamiętając, że u ludzi jest to zaledwie 180. Jeżeli chodzi o obszar widzenia stereoskopowego (wykorzystując oboje oczu jednocześnie) jest nieco węższy. Koty widzą nas w kolorach jak i wszystko inne, natomiast są one mniej subtelne w ich rozróżnianiu. Jednak patrząc na nas nie widzą czarno białej plamy.
Zapewne większość z nas słyszała o tym, że kot świetnie widzi w ciemności. Jest to jakaś prawda, ale nie do końca. Kocie oczy wyposażone są w makacie – jest to odblaskowa część wewnątrz oka dzięki czemu możemy bez problemu zobaczyć kocie oczy w nocy. Faktycznie jest tak, że nasz mały tygrys potrzebuje w nocy zdecydowanie mniej światła od człowieka, jednak są pewne ograniczenia. Kot jest zwierzęciem bardzo czujnym przez co nawet w nocy nie umknie mu żaden ruch, do tego wszystkiego posiada bardzo czułe i wąskie wibrysy (małe antenki), którymi pomaga sobie zarówno za dnia jak i w nocy.
Widząc mrugającego do nas kota możemy być pewni, że darzy on nas miłością i wielką sympatią. Oczy naszych pupili nie muszą być stale nawilżane łzami w przeciwieństwie do ludzkich, które wymagają ciągłego mrugania. Pamiętaj więc, by ”odmrugać” kotu, który mruży oczy w Twoim kierunku.
Oprócz tak rozbudowanego wzroku, kotki zostały wyposażone w jeszcze jedną wyjątkową cechę jaką jest naturalnie wmontowany w ich głowie GPS, który pozwala im bez problemu odnaleźć drogę do domu. Brzmi niesamowicie prawda? Jeżeli więc kiedykolwiek usłyszysz, że ktoś źle wyraża się na temat tych niesamowitych zwierząt użyj informacji zawartych w tym artykule, by udowodnić mu jak bardzo się myli. Od czasu do czasu w wiadomościach słyszymy o kocie podróżniku, który potrafił przemierzyć pół świata, by odnaleźć swojego właściciela, prawdziwa miłość? Nie oto jednak tutaj chodzi, koty podobnie jak migrujące ptaki czy żółwie potrafią wykorzystać ziemskie pola magnetyczne i kierują się nimi jak kompasem. Niestety bywa i tak, że koci GPS zawodzi i nasz pupil potrafi się zgubić, wtedy rozwiązanie jest w naszych rękach, mianowicie Pawtrack (prawdziwy GPS dla kotów).
Zobacz również: Ten kot uratował człowieka, który zabłądził w szwajcarskich górach
Psy posiadają w oku filtry z Instagrama
Psia rasa słynie z imponująco dobrego węchu, jest on wręcz niezawodny przez co wykorzystywany jest w wielu dziedzinach. O ile węch mają doskonały o tyle oczy po prostu dobre. Pies widzi zdecydowanie inaczej od człowieka. Przede wszystkim oczy tych pupili różnią się w znacznym stopniu skalą barwa jaką widzą, jest ona o wiele, wiele węższa. Psie oko wyposażone jest w zaledwie dwa rodzaje czopków barw podczas, gdy oko człowieka aż w trzy. Dlatego świat widziany psimi oczami wygląda jak przez filtr retro ze sporą przewagą żółtego i niebieskiego.
Natomiast biorąc pod uwagę szerokość pola widzenia to psy przebijają koty oraz swoich właścicieli naprawdę imponującym wynikiem, jakim jest 250 stopni. Nasze czworonogi podobnie jak koty dużo lepiej widzą w ciemności ze względu na wbudowaną makatę, która zwiększa wrażliwość na światło. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego zdjęcia robione Twoim pupilom robione z fleszem nigdy nie wychodzą? No właśnie dlatego. Psie oczy są również bardzo wrażliwe na migoczące światło przez co bardzo często możemy spotkać naszego pupila wpatrującego się w telewizor. Domyślić się można, że raczej z serialu zbyt wiele nie rozumie tu chodzi właśnie o migoczące światło.