Aby nakręcić film wcale nie potrzeba wcale wielkich umiejętności i nie wiadomo jakiego sprzętu. Wystarczy mieć telefon. Jednak żeby nasz film przyciągał uwagę, należy go odpowiednio zmontować. Movie Studioto jeden z najpopularniejszych programów do edycji filmów, jednak nie każdy potrafi z niego korzystać.

 

Każdy z nas na pewno nie raz w życiu miał kontakt z YouTube. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych serwisów internetowych. Z każdą kolejną minutą pojawia się tam tysiące nowych filmików. Nie trzeba być żadnym montażystą czy nawet reżyserem,  aby w sieci pojawił się stworzony przez nas filmik. Coraz większa liczba osób zdobywa się na odwagę i nagrywa swoje własne wideo, a następnie wrzuca je do sieci, dlatego temat edycji materiału wideo jest niezmiernie ważny i cieszy się znacznie większym zainteresowaniem niż jeszcze kilka lat wstecz. Aplikacji do edycji wideo nam nie brakuje, jest tego naprawdę wiele, ale jaką wybrać.

 

Wybór programu

 

Jeżeli tworzysz filmy raz, dwa razy do roku, w dodatku zależy Ci na prostocie to w tym przypadku nie ma sensu sięgania po płatne programy, świetnie nada się prosty i darmowy Microsoft Movie Maker.

 

Fot:windowsreport.com

movie-maker-740x480

 

Natomiast jeżeli marzy Ci się bycie vlogerem lub zamierzasz montować filmy regularnie to warto sięgnąć po coś nieco lepszego. Naszą propozycją jest Sony Movie Studio – jest to na pewno dużo bardziej zaawansowane narzędzie do montażu filmu niż poprzednik o którym wspomnieliśmy. Niestety Movie Studio jest dosyć słabo rozpoznawalną marką na rynku, ale wynika to tylko i wyłącznie z tego, że zostało zmienione nazewnictwo oprogramowania firmy Sony. Wcześniej mieliśmy dostęp do profesjonalnych zastosowań Sony Vegas Pro oraz jej prostszej wersji  czyli domowej, a mianowicie Sony Vegas. Obie te aplikacje łączy to, że mają identyczny interfejs, a więc nie ma problemu z przesiadką z programu na program.

 

Dobry start

 

Najczęstszym błędem popełnianym przez użytkowników komputera jest sięganie od razu po najlepszy program ze wszystkich możliwych. Jak np. w przypadku,  gdy ktoś chce tylko przeskalować obraz i od razu sięga po Photoshop. Tak samo jest w przypadku sięgania od razu po Sony Vegas, pomijając przy Tym Movie Studio. Należy pamiętać, że Sony Vegas jest programem profesjonalnym  i nie każdy da sobie z nim radę. Dlatego dla użytkownika stawiającego pierwsze kroki w montażu filmu najlepszym programem będzie Movie Studio. Mało tego wielkim plusem jest to, że Movie Studio w odróżnieniu od Sony Vegas jest po polsku co znacznie ułatwia pracę początkującemu użytkownikowi.

 

Sprzęt

 

Montaż filmu niestety jest wymagającym zadaniem dla komputera i o ile na dobrym sprzęcie pójdzie nam to dosyć sprawie to na słabym będzie trwało całe wieki. Aby pracowało nam się komfortowo najlepiej wybrać jak największy monitor, ponieważ interfejs składa się z wielu elementów, w tym w bardzo dużej liczby małych ikonek. Jeżeli będziesz miał problem z ich widzeniem praca będzie nie do wykonania.  Nasz komputer musi mieć także wiele gigabajtów miejsca na szybkim dysku twardym i zdecydowanie jak najbardziej wydajny procesor wielordzeniowy. Warto też zaopatrzyć się w sprawną i precyzyjną mysz.