Sprawdzamy, czy maska treningowa imitująca warunki wysokogórskie naprawdę działa.

 

 

Trenował w niej sam Jake Gyllenhaal w ‘’Do utraty sił’’, Creed, czy Marcos Maidana przygotowując się do walki z Floydem Mayweatherem oraz wielu innych zawodników UFC. My również postanowiliśmy postawić na zdrowie i dołączyć do tego zacnego grona, jednak czy maska treningowa cokolwiek zmieni?

 

Producent zapewnia, że jego produkt jakim jest maska treningowa 2.0 imituje warunki wysokogórskie. Co oznacza znacznie zmniejszoną podaż tlenu, mówić w skrócie, organizm nie musi wkładać tyle wysiłku co zwykle przy takim samym wysiłku. W efekcie nasza wytrzymałość, szybkość oraz siła po powrocie do świata nizinnego wzrasta.

 

Brzmi zachęcająco, jednak według badań przeprowadzonych przez uniwersytet w Stanach Zjednoczonych Oklahoma State University maska nie spełnia swojej funkcji. Jeden z autorów tłumaczy to w ten sposób ‘’przecież skład powietrza nie ulega zmianie’’ dodaje również, że sportowcy biorący udział w badaniu trenowali przez 6 tygodni i w chwili próby nie wykazali się żadnymi zaskakującymi, a nawet odrobinę lepszymi wynikami aniżeli grupa kontrolna.

 

My sprawdzimy to osobiście. Trening crossfitowy Cindy składający się z 5 podciągnięć, 10 pompek, 15 przysiadów(maksymalna ilość rund w 20 minut) robię dosyć często i regularnie. Także jestem obeznany w swoich reakcjach na kolejne powtórzenia i mniej więcej wiem, kiedy i ile powinienem odpocząć by zejść z wyższych stref tętna. Problem polega na tym, że ta wiedza staje się bezużyteczna, kiedy na naszą twarz zostaje założona maska treningowa.

 

Okazuje się, że zmęczenie łapie mnie znacznie szybciej niż zwykle, co sprawia, że potrzebuje znacznie częstszych i dłuższych przerw. Muszę również przyznać, że oddycha się znacznie trudniej. Dlatego przed kolejną próbą zmniejszam wysokość maski i już po kilku sesjach dostrzegam efekty. Przyzwyczajam się do wysiłku, który muszę podjąć przy każdym kolejnym wdechu. Teraz znów podkręcam maskę na wysokość 12 tysięcy kroków i docieram do najwyższego poziomu, co się okazuje nie tylko wyrównałem ale z łatwością biję swój rekord.

 

 

Trzeba przyznać, że maska treningowa naprawdę działa i po miesiącu treningu w warunkach wysokogórskich radzę sobie znacznie lepiej. Cały sekret tkwi w tym, że maska wymusza na nas prawidłowy wdech przy koncentrycznej oraz wydech przy ekscentrycznej fazie ćwiczenia. Być może nigdy nie zwrócilibyśmy na to uwagi, a jednak stacje się to kluczem by nasza forma osiągnęła wyższy poziom. A co do badań przeprowadzonych w USA wychodzi na to, że zawodowcy biorący w nich udział oddychają w sposób prawidłowy.

 

Uwagi:

 

Płuca ze stali

 

Ćwicząc w masce treningowej poprawisz pracę całego układu oddechowego oraz wzmocnisz mięśnie międzyżebrowe.

 

Cena

 

Jeżeli chodzi o koszt to maska rzeczywiście nienależny do najtańszych, jednak warto wydać na nią pieniądze i stać się szczęśliwym jej posiadaczem. Bez problemu można znaleźć sklep, który oferuje solidną zniżkę.

 

Działanie

 

Należy pamiętać, że to nie maska poprawia Twoje osiągnięcia, a jedynie wymusza ona zwiększone skupienie na prawidłowym oddechu w trakcie ćwiczeń.

 

Ocena:

 

  • Cena (minus)

  • Wygląd (plus)

  • Trwałość (plus)

  • Obsługa (plus)

  • Skuteczność (plus)

  • Innowacyjność (plus)

  • Dostępność (minus)

  • Transport (plus)

  • Wszechstronność (plus)