Lewitująca deskorolka Lexus Hoveboard zobacz, na co stać to niecodzienne urządzenie.


Projekt Hoverboard został stworzony przez zespół Lexus
we współpracy z naukowcami z IFW Dresden oraz z firmy evico GmbH, która specjalizuje się w technologii magnetycznej lewitacji. Zespół przeniósł się do Barcelony, gdzie zbudował specjalnie przygotowany skateparku, na którym można było wykorzystać techniki jazdy, figury i nawyki środowiska deskorolkowców ze specyfiką technologii lewitacji magnetycznej. Przewieziono do Barcelony 200 m toru magnetycznego, który zamontowano pod powierzchnią skateparku. Ross wypróbował na nim unikalne tricki, na które zwykła deskorolka nie może sobie pozwolić, np. jazdę po wodzie. Film pt. Slide rejestrujący testy w Barcelonie wyreżyserował wielokrotnie nagradzany Henry-Alex Rubin. Obok Hoverboarda i Rossa McGourana bierze w nim udział także Lexus GS F.

lewitująca deskorolka

Jeżdżę na deskorolce od 20 lat, ale jazda na Hoverboardzie bez elementu tarcia to zupełnie nowe doświadczenie, wymagające nowych umiejętności. Musiałem wypracować optymalną postawę i sposób na utrzymywanie równowagi” — powiedział Ross.

Technologia lewitującej deskorolki Lexusa opiera się na dwóch kriostatach — zbiornikach w których nadprzewodnik jest chłodzony do -197 stopni Celsjusza ciekłym azotem. Deska ustawiana jest nad torem zawierającym magnes stały. Jak wyjaśnia dr Oliver de Hass, CEO firmy evico: „Pole magnetyczne pozwala zachować dystans między deską i torem, powodując lewitację. Pole jest na tyle silne, że utrzymuje ciężar człowieka, nawet gdy wykonuje tricki i skacze na desce”.