Jesień nie należy do najprzyjemniejszej pory roku, większość z nas skarży się w tym czasie na złe samopoczucie psychiczne – niskie temperatury, zachmurzone niebo, a także coraz krótszy dzień robią swoje. W skrajnych przypadkach dochodzi do depresji sezonowej, jednak światłoterapia może temu zapobiec. Jaka lampa antydepresyjna pomoże nam wyjść z dołka psychicznego?

 

Czym jest lampa antydepresyjna?

 

Lampa antydepresyjna to urządzenie, które ma na celu imitować promieniowanie słoneczne. Zapewne zauważyłeś, że latem Twoje samopoczucie jest zdecydowanie lepsze, to zasługa melatoniny – promienie słoneczne w znaczący sposób wpływają na pracę mózgu, to z kolei pobudza wytwarzanie tego hormonu.

 

Mimo, iż lampa antydepresyjna jest urządzeniem typowo leczniczym, to sprawdza się również jako modna dekoracja.

Zobacz również: Jesienne porządki

 

Światłoterapia, kiedy się jej poddać?

 

Tego typu terapię można rozpocząć w każdej chwili, może być stosowana jako środek zapobiegawczy, jak i również w przypadku obecnej już depresji. Częstotliwość oraz długość naświetlania zależy od naszego stanu zdrowia.

 

Lampa antydepresyjna – jak używać?

 

Aby rozpocząć światłoterapię, należy usiąść wygodnie w odległość około pół metra od lampy. Jeżeli chcesz, by czasz płyną Ci nieco szybciej, weź ze sobą ulubioną książkę lub gazetę, jednak nie zapominaj, że co chwilę należy spoglądać na światło. Jedna sesja trwa około godziny i jest całkowicie bezbolesna.

 

Cykle naświetlania:

 

Bezsenność – jedna sesja dziennie przez okres 2 tygodni. Czas trwania 2-3 godziny
• Depresja sezonowa – jedna sesja z samego rana przez okres 2 tygodni
• Problemy ze snem (praca na zmiany) – jedna sesja dziennie przed rozpoczęciem pracy

 

Leczenie depresji

 

Każdy organizm jest inny, a to oznacza, że te same czynniki mogą mieć na nas zupełne inny wpływ. Z powodu niedobory światła najbardziej cierpi płeć żeńska. Zanim zdecydujesz się na farmakologiczne leczenie, warto wypróbować terapię światłem. Lampa antydepresyjna nie jest szkodliwa, a może okazać się bardzo pomocna w leczeniu zaburzeń snu oraz obniżonego nastroju.

 

Morale spadają? Zobacz co jeść, aby nie dać się jesiennej chandrze

 

Lampa antydepresyjna – przeciwskazania

 

Osoby leczone środkami farmakologicznymi, które powodują nadwrażliwość na światło nie mogą korzystać z tego typu urządzeń. Kolejnym przeciwskazaniem jest ból głowy pojawiający się podczas terapii.