Kontroler MIDI jest francuskim produktem, który ma sprawić, że praca każdego muzyka stanie się łatwiejsza i bardziej satysfakcjonująca niż do tej pory. Do produkcji kontrolera MIDI została wykorzystana najnowsza technologia. Jakimi możliwościami zaskoczy nas Joué?

 

Startup Joué

Pomysłodawcami oryginalnego kontrolera MIDI była francuska grupka Startup Joué na czele której znajduje się doświadczony muzyk. Pomysł narodził się już w połowie 2014 roku na szczęście projekt z głowy przeszedł do rzeczywistości. 1 grudnia ubiegłego roku francuska grupa inżynierów, wynalazców oraz muzyków przedstawiła światu swój ukończony już produkt.

Fot: kontroleryzm.pl

Kontroler nosi nazwę Joué i został stworzony głównie z myślą o miłośnikach muzyki aby mogli tworzyć ją bez wykorzystywania ciężkiego sprzętu. Najwygodniejszą jednak rzeczą jest brak plątających się wszędzie kabli. Waga nowoczesnego urządzania jest naprawdę niewielka, mianowicie 800 gramów, natomiast wymiary 360x130x15.6 pozwalają na zabranie go ze sobą dosłownie wszędzie. Kontroler został wykonany z drewna oraz metalu, dzięki czemu wyglądem zbliżony jest do najbardziej klasycznych instrumentów.

Najważniejsza modularność

Górna część obudowy, będąca płaską powierzchnią jest tak naprawdę jednym wielkim touchpadem. Jest on w stanie odczytać dotyk ponad 250 razy na sekundę. Touchpad został podzielony na trzy równe sekcje, na których znajdują się wymienne moduły o wymiarach 90 x 90mm. Odpowiednią miękkość oraz elastyczność zapewnia silikon z którego zostały wykonane,  co bezpośrednio przekłada się na komfort użytkowania.

Jeżeli chodzi o wymienne moduły to znajduję się one w 8 wariantach, a ich wymiana odbywa się w sposób bardzo dynamiczny bez konieczności zaprzestania gry. Kontroler Joué natychmiast po założeniu w automatyczny sposób rozpoznaje każdy z nich. Jeżeli chodzi o konfigurację to odbywa się ona w aplikacji dostępnej na MacOS.

Kompatybilność kontrolera Joué ma naprawdę szeroki zakres co jest wielkim plusem, gdyż możemy połączyć go z oprogramowaniem do obsługi urządzeń MIDI typu: Ableton Live, Apple Logic, wszystkie aplikacje dla GarageBand na iPada. Trwałość urządzenie jest równie solidna co jakość, a mianowicie została określona na ponad 20mln dotknięć.

 

Finisz kampanii

Wszystko jest na dobrej drodze do powstania projektu. Po pierwszym miesiącu kampanii twórcom udało zebrać się ponad 62000 z zakładanej wcześniej kwoty 70000 Euro. Koniec zbiórki przewidziany jest dopiero na 15 stycznia co daje jeszcze sporo czasu. Należy również uwzględnić fakt,  iż chodzi o produkt muzyczny, który został wyspecjalizowany właśnie w tym kierunku. Spokojnie można więc powiedzieć, że jest to duży sukces…