Do niedawna odblokowanie Iphone’a bez zgody właściciela było niemożliwe, o czym osobiście przekonał się sam Barack Obama. Nie ma co ukrywać, że to jedna z rzeczy, która spędzała policji sen z powiek. W dniu powstania urządzenia GrayKey marzenia służb zostały spełnione, jednak trzeba za to słono zapłacić…

 

GrayKey, a odblokowanie Iphone’a

 

Na chwilę obecną firma Startup Grayshift to jedna wielka tajemnica. Jednak media takie jak Mashable oraz Forbes, będące światową czołówką, uważają, iż firma dysponuje sprzętem, który jest w stanie złamać produkty Apple. Czym tak naprawdę jest GrayKey? Niewielkie pudełko o wymiarach 10 x 10cm, jednak o gigantycznych możliwościach.

 

 

Dzięki temu możliwy jest dostęp do urządzeń IOS 10 i 11, w niedalekiej przyszłości również do IOS 9. Co oznacza, że możemy wejść zarówno do najnowszego modelu Iphone’a X, jak i do nieco starszego Iphone’a 6 czy chociażby niektórych wersji tabletu iPad. Sprzęt wart swojej ceny? GrayKey w podstawowej wersji kosztuje 15 tysięcy dolarów, co w przeliczeniu na złotówki daje około 50 tysięcy. Należy zaznaczyć, że wersja podstawowa działa wyłącznie w trybie online i możemy go użyć maksymalnie 300 razy. Zdecydowanie większe możliwości oferuje nam dwa razy droższa wersja. Tutaj możemy korzystać w trybie offline, a co najważniejsze bez limitów.

 

Dostęp do Iphone’a nie będzie jednak automatyczny bowiem złamanie wszystkich kodów może potrwać od 2 godzin aż do 3 dni.

 

GrayKey – sprzęt dla…?

 

Sam startup wciąż jest pod wielkim znakiem zapytania. Media informują, że jeden z byłych inżynierów Apple, który niegdyś zajmował się bezpieczeństwem urządzeń, dziś jest zaangażowany w projekt. Urządzenie znalazło już pierwszych klientów, a mianowicie kupiły go policje stanowe Maryland i Indiany, zakup planuje również policja z Miami. Amerykański Secret Service zajmujący się głównie ochroną prezydenta, przymierza się do zakupu kilu sztuk. GrayKey to strzał w dziesiątkę?

 

Na chwilę obecną nie zostało jasno określone, kto może wejść w posiadanie urządzenia. Czy oferta jest skierowana wyłącznie do służb specjalistycznych? Marketing milczy, co może sugerować, że właśnie tak jest. Okazuje się, że GrayKay szybko znalazł konkurenta. Izraelska firma Cellebrite oferuje odblokowanie urządzeń Apple za 5 tysięcy dolarów, jednak należy dostarczyć je do biura.