Wyobraźcie sobie przygotowywanie posiłków bez grama soli? Nasze kubki smakowe tak się przyzwyczaiły do jej obecności, że nazbyt często po nią sięgamy. Wiedząc tym samy, że nie należy ona do najzdrowszych przypraw. Czy  istnieje sposób, by wyeliminować ją całkowicie, bez utraty smaku? Naukowcy z  Rekimoto Lab na Uniwersytecie Tokijskim dowiedli, że TAK. Stworzyli elektryczny widelec, który ma nam  pozwolić całkowicie zrezygnować z używania soli przy przygotowywaniu posiłków. Jego działanie opiera się na wykorzystaniu delikatnej dawki prądu, która ma stymulować nasz język, naśladując tym samym sposób działania na kubki smakowe NaCl.

Fot: techon.nikkeibp.co.jp

elektryczny widelec1

 

 

Widelec jest na baterie, a jego zbudowanie kosztowało 2 tysiące jenów (około 70 zł). To całkowity koszt składowej elektroniki. Magiczny widelec potrafi nie tylko naśladować słony smak, ale i kwaśny. Możemy regulować jego natężenie, tak aby   każdy mógł go dostosować do swoich indywidualnych potrzeb smakowych. Jeśli zaszłaby jeszcze taka potrzeba może on również naśladować nieprzyjemny smak metanu.

Fot: techon.nikkeibp.co.jp

elektryczny widelec

 

Wszyscy wiemy, że potrzeba jest matką wynalazków. Urządzenie postało na potrzeby miejsca No Salt Restaurant, w którym dostaniemy potrawy przygotowywane bez użycia soli. Stołują się tam głównie osoby, które nie mogą spożywać chloru sodu ze względów medycznych. Dzięki temu gadżetowi mogą cieszyć się smakiem potraw bez ryzykowania utraty zdrowia. Sprytne rozwiązanie!

Źródło: Nikkei