Czy zastanawialiście Cię się kiedyś ile przedmiotów, gadżetów, rzeczy domowego użytku z waszego najbliższego otoczenia zostało wyprodukowane w Chinach?  Jeśli nie, to czas na chwilę refleksji…

Dziś skupimy się tylko i włącznie na elektronice. Biorąc pod uwagę współczesny, mocno zmechanizowany styl życia nikogo nie dziwi fakt, że to właśnie elektronika jest jednym z najprężniej rozwijających się segmentów rynku, gdzie z roku na rok notowane są coraz większe przychody ze sprzedaży, szerokiej gamy różnorodnych produktów. Staliśmy się na tyle wygodni, że pozwoliliśmy, aby technologia w pewnym stopniu  nie tylko nas zadziwiała, ale i wyręczała w codziennych obowiązkach. Chęć postępu i pogoń świata za nowością to samo napędzająca się machina. Sprzęt najwyższej generacji  produkowany jest przez marki i przedsiębiorstwa znane na całym świecie. Najbardziej popularne osiągają pod tym względem wielomilionowe zyski.

Wysoka jakość chińskich urządzeń

 

Chińskie firmy zajmujące się produkcją elektroniki pragnął globalnego sukcesu na tle gospodarki międzynarodowej. Trzeba przyznać, że mają ku temu dobrą sposobność. Przede wszystkim dysponują kapitałem i z łatwością lokują go w sektory, które przynoszą obietnicę generowania największych przychodów. Inwestowanie w tego typu działania,  pozwalają im w krótkim przedziale czasu zwiększyć możliwości produkcyjne, pobudzając tym samym sprzedaż i umożliwić ekspansję chińskich produktów elektronicznych na rynki światowego. Inwestorów zachęca fakt, iż produkty cieszą się wysoką popularnością, nie tylko ze względu na atrakcyjną cenę.

 

Okazuje się, że telewizory, laptopy, smartfony, czy też modemy produkowane w Chinach to niekonieczne tandeta, podróbka i pieniądze wyrzucone w błoto. Coraz częściej słyszy się opnie, że charakteryzują się one równie dobrą jakością, zarówno pod względem technologicznym, jak i designerskim. Niczym nie ustępują swym amerykańskim, czy też japońskim odpowiednikom. Stanowią zatem nieco tańszą, ale  i interesują alternatywę dla typowych marek elektronicznych. Oto dwa niepodważalne przykłady.

 

Markę Lenovo z pewnością kojarzą wszyscy. I nikt chyba nie zaprzeczy, że jest to dobry sprzęt Made in China. Laptopy tego producenta mają na świecie liczną rzeszę zwolenników i nic nie wskazuje na to, by stan ten miał ulec zmianie. Lenovo to elektronika z Chin na naprawdę wysokim poziomie.

lenovo-laptop

Rober Lewandowski ostatnio z dumą prezentuje technologię od Huawei, chyba wszyscy widzieliśmy tę motywująca, ale i osobistą  kampanię .Huawei to producent sprzętu telekomunikacyjnego i elektroniki, który opanował już potężny i jakże wszechstronny rynek Azji, a teraz całkiem dobrze radzi sobie w Europie i w Ameryce. W Afryce da się zaobserwować również wyraźne wpływy tej marki, dlatego można pozwolić sobie na stwierdzenie, że szykuje się ona do globalnej dominacji. Elektronika z Chin jest również wykorzystywana w Polsce, chociażby dobrze nam znany Cyfrowy Polsat używa  dekoderów produkcji tej marki.

 

19_huawei_lewandowski

Zakorzenione stereotypy

 

Jest jednak coś,  co stoi im na drodze  i nadal nie pozwala im na pełny sukces. To stereotypy, które wszyscy dobrze znany i równie często opieramy na ich podstawie swoją opinię. Musimy pamiętać, że świat się zmienia, a ta reguła coraz częściej przestaje być prawdziwa. Oczywiście nadal na rynku będziemy mogli znaleźć słabej jakości wyroby elektroniczne pochodzące z Państwa Środka, jednak duże chińskie marki dokładają wszelkich starań,  by odciąć się od niekorzystnego wizerunku i krzywdzących opinii. Ważne jest to,  by być świadomym konsumentem,  rzeczywiście stawić na technologię dobrej jakości i nie kierować się przy tym zasłyszanymi opiniami… Kto wie, jeśli przedsiębiorący w Chinach nadal będę pracować z takim zapałem i dopieszczać swoje produkty,  to może i więcej osób się do nich przekona. Jest to jedyna droga do sukcesu i rozpoznawalności  w dzisiejszym świecie. Trzeba być najlepszym. 🙂