Ostatnio dosyć głośno było o konsoli NES, która powraca na rynek. Jak się okazało ponownego debiutu doczekała się również konsola firmy Sega, której właśnie ruszyła przedsprzedaż. Czy Sega Mega Drive będzie różnił się czymś od oryginału?

 

Platforma z historią

 

16 bitowa konsola Mega Drive marki Sega, której premiera odbyła się w 1988 liczy sobie już kilkadziesiąt lat. Początkowo przez pierwszy rok była dostępna tylko w Japonii, z racji tego, że to właśnie tam została stworzona. Rok później była już sprzedawana w USA pod nazwą Genesis, a później już w całej Europie. Platforma Mega Drive weszła na rynek zastępując starą i wysłużoną już konsolę Master System. Produkcję platformy oficjalnie zakończono w 1999 roku i do dnia dzisiejszego sprzedaną ilość konsoli Sega Mega Drive liczy się w milionach. Produkcję zakończono ponieważ na rynek wszedł nowszy następca, którym był 32-bitowy Saturn.

 

drugie-zycie-konsoli-sega-mega-drive2

 

W krajach,  takich jak Brazylia konsola Sega Mega Drive do dziś cieszy się dużą  popularnością, a dowodem na to jest  liczba sprzedanych sztuk. W samej Brazylii sprzedano ponad 3mln  platform Mega Drive,  co podwaja prawie dwukrotnie wynik sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Roczna wielkość obrotu tej jakże klasycznej platformy dorównuje sprzedaży PS4 co oznacza, że konsola marki Sega do dziś jest jedną z najbardziej popularnych w kraju.

 

Lokalny sukces

 

Mogłoby się wydawać, że inicjatywy takie jak ta, które mają na celu wskrzeszanie rzeczy o których dawno zapomnieliśmy, kierowane są głównie do wąskiej grupy entuzjastów gamingu w stylu retro. Nie możemy jednak zapominać, że w krajach takich jak Brazylia większość telewizorów wciąż jest analogowa, dlatego właśnie konsole typu Mega Drive mogą cieszyć się naprawdę ogromnym zainteresowaniem.

 

Przypadkiem również nie jest wskrzeszanie akurat tego modelu, gdyż biorąc pod uwagę sprzedaż platformy Nintendo, a Segi to w Ameryce ta pierwsza już od lat radzi sobie znacznie gorzej. Drugim powodem wznowienia właśnie tego modelu jest fakt iż ciężko o znalezienie jakiejkolwiek innej platformy, która zyskała na świecie tak duże uznanie jak Sega Mega Drive. Bardzo istotnym faktem jest również to, że już od wielu lat właśnie ta konsola jest umieszczana w top 10 najbardziej udanych konsol wszechczasów.

 

 

Cena nowego Mega Drive w przedsprzedaży wynosi 399 Reali co daje ok. 125 dolarów. Konsolę można zamówić na oficjalnej stronie firmy Tec Toy, a do nabywców trafi ona już w czerwcu 2017 roku.