Chyba każdy choć raz w życiu przestraszył się, że zgubił dowód. Niestety bardzo często zdarza się że ludzie gubią ten niezmiernie ważny dokument. Od bieżącego roku wszystkie swoje dokumenty będziesz mógł zostawić w domu. Zastąpi je Twój telefon.

 

mDokumenty wejdą już w tym roku. Wprowadzanie nastąpi etapami

Pierwszym mDokumentem ma być dowód osobisty. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to program pilotażowy ruszy już w maju, natomiast my jako użytkownicy pełen dostęp do usługi otrzymamy końcem czerwca.

Kolejnym dokumentem, który pojawić ma się w telefonie jest prawo jazdy. Od października ma wylądować w naszych telefonach jako mDokument.

Na samym końcu do mDokumentów dołączyć ma również dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenia OC.

Jeżeli chodzi o dokumenty typu akt małżeństwa czy akt urodzenia dziecka to Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że program ten w 100 proc.  będzie regularnie rozszerzany właśnie o dokumenty tego typu. Z czasem pojawią się także e-dokumenty niezbędne przedsiębiorcom.

 

W jaki sposób będą działać mDokumenty?

Mogłoby się wydawać to dosyć skomplikowane jednak w rzeczywistości nie będzie nam nawet potrzebna żadna aplikacja. Jeżeli chodzi o ”dowód w telefonie” to niezupełnie jest tu mowa o dowodzie, gdyż urządzenie nie będzie przechowywać żadnych danych.

Legitymowanie obywatela przez policjanta lub urzędnika państwowego będzie wyglądać następująco:

1.Urzędnik prosi obywatela aby ten podał mu numer telefonu.
2. Urzędnik wpisuje otrzymany numer telefonu do aplikacji dostępowej.
3.Na telefon obywatela przychodzi SMS kod PIN wraz z prośbą o wylegitymowanie.
4.Urzędnik wpisuje kod PIN do aplikacji dostępowej, która następnie wyświetla mu wizualizację dowodu osobistego z danymi obywatela.
5.W taki oto wirtualny sposób będziemy mogli pokazać nasz dowód osobisty urzędnikowi, policjantowi czy ”partnerowi biznesowemu”.

Pytanie tylko, co kryje się pod dosyć odważnym stwierdzeniem ”partner biznesowy” . Czy kasjerka w sklepie pytająca o dowód przy zakupie rzeczy dozwolonych od lat 18 uchodzi za takiego partnera?

 

Miejmy nadzieje, że zostanie przygotowana procedura, która na celu będzie miała jedynie potwierdzenie tożsamości oraz najważniejsze czy wiek się zgadza.

 

Nikomu niepotrzebny portfel

Zaglądając do portfela co widzisz? Karta płatnicza, dowód i jeszcze raz karta płatnicza… Tak właśnie wygląda portfel przeciętnego człowieka. Większość ludzi w portfelu nie trzyma pieniędzy a jedynie karty płatnicze oraz dokumenty. Samo przerzucenie się na płatność mobilną w przypadku większości z nas tak naprawdę niewiele by dało, gdyż dowód w czymś jednak trzeba nosić a portfel doskonale się do tego nadaje. W ten oto sposób wciąż w kieszeni nie ma miejsca. Jednak fakt, iż dokumenty również będziemy mogli przenieść do telefonu całkowicie zmienia postać rzeczy.

 

Już w tej chwili za pomocą telefonu można płacić za zakupy w sklepie czy chociażby za bilet kolejowy, a co dopiero gdy za chwilę do tego wszystkiego dojdą jeszcze e-dokumenty.

A Ty co wybierasz? Podążasz za nową generacją czy pozostaniesz przy klasycznym plastiku?