Domowy alkomat to sprzęt, który powinien posiadać każdy kierowca. Jak wiele razy zastanawiałeś się, czy dzień po imprezie możesz usiąść za kierownicą? Ci bardziej rozsądni udają się na komisariat w celu pomiaru, natomiast spora część osób wsiada na tak zwanego ”czuja” ryzykując przy tym nie tylko utratę prawa jazda, ale i czyjeś życie. Jeżeli chcesz zadbać o bezpieczeństwo to najprostszym sposobem będzie zakup własnego alkomatu. Sprawdźmy, jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w roli domowego testera trzeźwości.

 

Działanie alkomatu

 

Tester trzeźwości, jeszcze nie tak dawno był używany tylko i wyłącznie przez służby mundurowe. W dzisiejszych czasach domowy alkomat powinien posiadać każdy kierowca, dzięki czemu w każdej chwili można samemu dokonać pomiaru trzeźwości, a co za tym idzie dowiedzieć się czy możemy już prowadzić auto.

 

Jak działa alkomat? Zasada ta jest dosyć prosta, a mianowicie po nabraniu powietrza i dmuchnięciu w ustnik wbudowane czujniki obliczają skład procentowy alkoholu w wydychanym przez nas powietrzu. Wynik możemy odczytać na ekranie lub za pomocą odpowiedniego koloru diody.

 

Mamy do wyboru trzy typu alkomatów:

 

półprzewodnikowe – to najtańszy typ ze wszystkich testerów trzeźwości. Domowy alkomat tego typu jest wrażliwy nie tylko na alkohol, ale również na dym papierosowy czy leki. Łatwo więc można wywnioskować, że wynik może zostać sfałszowany.

elektrochemiczne – używane przez policjantów oraz różne inne przedsiębiorstwa. żadne substancje zażywane przed pomiarem nie mają wpływu na wynik.

spektrometryczne – to najdroższe, a zarazem najbardziej zaawansowane alkomaty, które wykorzystują podczerwień, aby dokonać pomiaru.

 

Zobacz również: BACtrack Skyn – opaska z alkomatem

 

Dobry alkomat – jak wybrać?

 

Podczas zakupu w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na zakres pomiaru, a także częstotliwość kolaboracji i rodzaj sensora. Domowy alkomat powinien posiadać wbudowany ustnik, dzięki czemu w łatwiejszy sposób zadbany o czystość naszego urządzenia. Jeżeli zdecydujemy się na zakup droższego alkomatu możemy spodziewać się dobrego akumulatora, jednak do użytku domowego w zupełności wystarczą baterię. Kolejną cechą na którą warto zwrócić uwagę jest możliwość wgrania polskiego menu.

 

Warto wiedzieć, że najtańsze tego typu urządzenia są mało wytrzymałe i wymagają częstej kalibracji, a na wynik pomiaru może mieć wpływ stan baterii czy nawet dym papierosowy. Co nie świadczy najlepiej o takim alkomacie.

 

Zobacz jakie konsekwencje niesie za sobą jazda pod wpływem alkoholu

 

Nasze propozycje:

 

Domowy alkomat możemy kupić od 70-900zł. Jeżeli nie jesteśmy pracownikiem służb mundurowych to zakup sprzętu za kilka tysięcy złotych nie ma najmniejszego sensu. Zwróćmy więc uwagę na nieco tańsze modele.

 

Najtańszy proponowany przez nas domowy alkomat to SENCOR. Za jedyne 75zł otrzymamy sprzęt, który dokona dokładny i szybki pomiar. Na wbudowanym ekranie LCD sprawdzimy stan naszego upojenia alkoholowego. Jedyną wadą tego urządzenia jest skala, która wynosi od 0.2-1.5 promila, po większej imprezie może jej dla nas zabraknąć.

 

Domowy alkomat ALCOFORCE AF-300 jest nieco droższy, jednak zakres pomiaru jest znacznie większy, aniżeli w poprzednim modelu. Urządzenie wymaga kalibracji co 12 miesięcy lub po wykonaniu 500 testów. Producent zapewnia rok gwarancji.

 

Niemalże w tej samej cenie dostaniemy domowy alkomat ALCOFIND PRO X-5, którego zakres pomiaru wynosi od zera do 5 promili. Urządzenie zostało wyposażone w ekran, którego zadaniem jest informowanie nas o stanie baterii, konieczności kolaboracji czy źle wykonanym teście. Dodatkowo sprzęt posiada elektrochemiczny sensor, który spotkać możemy w znacznie droższych testerach trzeźwości. Plusem jest także etui, które producent dołącza gratis.