Od jakiegoś czasu dobiegały nas informacje, że Apple chce zrezygnować z minijacka. Tym razem plotka okazała się prawdą  i firma z Cupertino zaprezentowała światu zupełnie nowe,  bezprzewodowe słuchawki o nazwie AirPods.

airpods1

 

Koniec  minijacka!

 

To, że Apple nie lubi kabli wiemy nie od dziś, sukcesywnie się ich pozbywa tam gdzie jest to możliwe, rezygnuje z przewodowych interfejsów i złącz. Oczywiście takie podeście, nie zawsze podoba się użytkownikom, ale tej firmie na pewno nie można zarzucić barku konsekwencji. Wróćmy do sytuacji sprzed kilku miesięcy, gdy pojawiły się plotki o rezygnacji Apple’a z kolejnego, przewodowego standardu, w postaci 3,5-milimetrowego złącza audio. Wielu osobom  ciężko było się z tym pogodzić, podobnie jak z faktem, że do  ładowania, wymiany danych i słuchania muzyki trzeba będzie korzystać z jednego gniazda – Lightning.

 

airpods2

 

Konferencja w San  Francisco rozwiała wszystkie wątpliwości. Apple nie tylko zrezygnuje z minijacka, ale informuje, że ma również chęć zerwać z tradycyjnymi, przewodowymi słuchawkami. I trzeba przyznać, że to może mu wyjść na dobre!

 

airpods3

 

Słuchawki AirPods

 

Nowe zaprezentowane przez przez Apple’a słuchawki to coś więcej, niż kolejne słuchawki bez kabla. AirPods przypominają nam dobrze znane słuchawki EarPods, brak przewodu to tylko jedna w wielu widocznych na pierwszy rzut oka zmian.  Pracę słuchawek kontroluje opracowany przez Apple’a chip o nazwie W1. To właśnie dzięki niemu oglądając coś na ekranie smartfona nie będziemy narzekać na rozmijanie się dźwięków, czy oglądanego obrazu.

airpods4

Chip to nie wszystko, w każdej ze słuchawek znajduje się czujnik podczerwieni i akcelerometr. Dzięki czujnikowi zestaw wie, ile słuchawek znajduje się w uszach użytkownika. Wystarczy, że je wyjmiemy i muzyka zatrzyma  się sama, gdy je włożymy, ponownie się uruchomi.  Etiu na słuchawki również przykuwa uwagę. Wystarczy je otworzyć, by sparować AirPods z urządzeniami przypisanymi do naszego konta Cloud, funkcjonującymi pod kontrolą iOS 10, watchOS 3 albo macOS Sierra.  Dzięki wbudowanemu akumulatorowi możemy rozmawiać i słuchać muzyki przez  godzin. Dodatkowy zapas energii jest w etui, po włożeniu do niego słuchawek, ładowanie odbywa się automatycznie. W tym zgromadzony zapas energii pozwala na korzystanie słuchawek przez 24 godziny.

airpods5

AirPods oficjalnie wejdą na rynek z końcem października. W sklepie Apple wyceniono je na 159 dolarów.

 Słuchawki zapowiadają się dość ciekawie. Ich wyglądać może być mylony z kolczykami, więc o ile płci pięknej to ne zrobi zbyt wielkiej różnicy, ale panowie mogą do tego faktu, mieć już pewne zastrzeżenia.