11 października ukazało się nowe, specjalne wydanie gry Rise of the Tomb Raider z okazji 20-lecia serii (Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration). Gra jest kontynuacją poprzedniej części, aczkolwiek tym razem fabuła zabiera nas na Syberię tropem tajemniczego Proroka, przez chwilę będziemy zwiedzać także Syrię, co oferuje nam większe obszary do eksploracji i bardziej rozbudowaną mechanikę craftingu.

 

Źródło: gizmodo.com

Rise of the Tomb Raider

 

Zacznijmy od początku…

 

Pierwsza część Tomb Raider została wydana w roku 1996 na platformy Sega Saturn, PlayStation i PC. Pierwszy Tomb Raider posiadał na CD osobne ścieżki dźwiękowe do gry. Dźwięk można było odsłuchać na zwykłym gramofonie cyfrowym, był to skuteczny sposób na uprzykrzenie życia piratom, ponieważ posiadali oni piracką wersję,  ale bez dźwięku. W roku 1997 ukazał się darmowy dodatek do gry Tomb Raider – Unfinished Business, który poszerzył podstawową wersję gry.

 

W roku 2000 ukazała się ostatnia część klasycznego Tomb Raider’a, nosiła podtytuł Chronicles. Gracze uznali, że piąta część oryginalnej serii była wymuszona i nędznie zaprojektowana. Bohaterka zginęła w części czwartej, a kontynuacja była zbiorem wspominków z dawnych przygód. Ewidentnie wydawca chciał wyciągnąć z kieszeni graczy jeszcze trochę pieniędzy co nadszarpnęło reputację marki. Kolejna gra wydana w 2003 roku Tomb Raider: Angel of Darkness miała przynieść ratunek, była wydana na PC i konsolę PlayStation 2. Niestety nieznajomość nowej platformy sprawiła, że część Angel of Darkness przyniosła upadek, przez co marka znalazła się w dużych kłopotach finansowych.

 

tomb raider

 

W 2006 roku została wydana siódma gra z cyklu Tomb Raider ” Tomb Raider: Legend”. Twórcą gry było studio Crystal Dynamics. Legenda różni się znacznie pod pewnych względami od poprzednich gier z  tej serii, różnice są zauważalnie nie tylko w rozgrywce, ale także psychice i życiorysie Lary. Gra oferuje nam znacznie szybszą akcję i płynniejsze sterowanie. Rozpoczyna ją przerywnik filmowy, przedstawiający wydarzenia z przeszłości naszej głównej bohaterki. Lara Croft z klona Indiany Jonesa stała się odpowiedniczką Jamesa Bonda. Rok później ukazał się Tomb Raider: Anniversary, w tej części Larą kieruje żądza odkrycia tajemnic dotyczących przeszłości naszej planety. Ma nadzieję, że te odkrycia pomogą jej zrozumieć przyczynę śmierci rodziców. Niestety sprzedaż była nie najlepsza , ponieważ gra sprzedała się jeszcze gorzej niż Chronicles. W roku 2008 ukazał się Tomb Raider: Underworld, którego gracze przyjęli ze wzruszonymi ramionami.

 

tomb-raider-underworld

W roku 2013 została stworzona dziesiąta pełnowymiarowa gra z serii Tomb Raider. Akcja gry rozgrywa się na wyspie Yamatai, na którą Lara Croft trafia po zatonięciu statku, którym podróżowała. Gra nie posiada podtytułu co świadczy o tym, że mamy do czynienia z Larą stworzoną od podstaw. Nasza główna bohaterka nie jest już poszukiwaczką skarbów, ale zmienia się w młodą i bardzo atrakcyjną panią archeolog. Trzeba wziąć pod uwagę, że mimo tego, że jest  najlepiej sprzedająca  się odsłoną serii to nie przyniosła  tego czego oczekiwał wydawca, a mianowicie nie sprostał jego oczekiwaniom finansowym. Nie udało się też usatysfakcjonować wszystkich, ponieważ średnia ocena gry to 9/10. Czy to przez to, że Larę Croft z poprzednich gier łączy tylko imię i nazwisko z nową Larą?

 

Rise of the Tomb Raider2

 

Rok 2015 przyniósł nam odświeżonego Tomb Raider’a. Stanowi kontynuację gry z 2013,  natomiast nasza wyjątkowa bohaterka jest bardziej ludzka, a grę cechuje realizm. Wszystko zaczyna się faktycznie bardzo realistycznie, Lara jest przerażona, nie potrafi odnaleźć się w sytuacji w której się znalazła, a po zabiciu pierwszej ofiary jest w ciężkim szoku. Nie został także  zaimplementowany tryb gry wieloosobowej, co pozwoliło twórcom w pełni  skoncentrować  się na trybie jednego gracza. W pewnych momentach gra prowadzi nas za rękę. Nie ma czegoś takiego jak w początkowej wersji Tomb Raider, że możemy sami zastanowić się jak rozwiązać zagadkę. Tutaj natomiast po kilku sekundach Lara sama wpada na pomysł rozwiązania zagadki. Co niektórzy z nas mogą poczuć się potraktowani jak gracze specjalnej troski.